1. Strona główna
  2. Blog
  3. Medytacja dla Początkujących: Wprowadzenie do Mindfulness

Medytacja dla Początkujących: Wprowadzenie do Mindfulness

2024-05-14
Czy wiesz, że dzięki medytacji możesz pozbyć się przewlekłego bólu ze swojego życia? Według badań GUS z 2023 roku, aż 8,5 mln Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu. Coraz więcej Polaków zażywa leki przeciwbólowe, które dają tylko chwilowe ukojenie. Brzmi znajomo? A co by było, gdybyś mógł odstawić leki? Gdybyś mógł znaleźć bezpieczną alternatywę? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli jesteś jedną z osób, które zmagają się z problemem bólu przewlekłego, konwencjonalna medycyna kolejny raz Cię zawiodła, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dlaczego Warto Zacząć Medytować?

Temat przewlekłego bólu jest mi bardzo bliski, dlatego że od lat zmagam się z chronicznym bólem kręgosłupa. Po kilku operacjach lekarze nie dawali mi ŻADNYCH szans na powrót do zdrowia. Jak się przekonasz w dalszej części lektury, skreślili mnie za wcześnie... Dlatego pozwól, że poprowadzę Cię krok po kroku na drodze ku poprawieniu stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Podzielę się swoimi doświadczeniami i przybliżę temat medytacji w najprostszy sposób. Czy jesteś gotowy, aby spróbować czegoś nowego? Jeśli tak, to zaczynajmy.

Pierwsze Kroki w Medytacji

Niespodziewaną alternatywą w leczeniu przewlekłego bólu stała się dla wielu osób medytacja. Aby zacząć praktykę medytacji, nie potrzebujesz wiele. Możesz usiąść wygodnie, zamknąć oczy i oczyścić umysł. Nie musisz nawet siedzieć, ja praktykuje medytację podczas leżenia.

Tutaj możemy napotkać problem senności, ale chcę Ci tylko pokazać, że nie musisz siadać po turecku. Prosta joga i relaks mogą również wesprzeć ten proces, pomagając obniżyć ciśnienie krwi i osiągnąć wewnętrzny spokój. Medytacja jest szerokim pojęciem i istnieje wiele rodzajów medytacji, z których każdy może przynieść ulgę w bólu fizycznym oraz psychicznym ukojeniu.

 Zaczynając od prostych ćwiczeń oddechowych, stopniowo możesz wprowadzić bardziej zaawansowane techniki, które pomogą na nowo zdefiniować Twoje doświadczenia zdrowotne.

Moja Historia: Jak Medytacja Zmieniła Moje Życie

Wiem, że wiele z tego, co teraz przeczytacie, może brzmieć, jakbym był zapisany do sekty, ale piszę to, co naprawdę myślę. Nie mam zamiaru nikogo z Was nakłaniać do medytacji. Chcę tylko podzielić się tym, co mi pomogło, w nadziei, że może to poprawić jakość życia chociaż jednej osobie.

Gdy pierwszy raz usłyszałem, że medytacja może  mi pomóc w walce z bólem, wyśmiałem to... Próbowałem dosłownie wszystkiego. Byłem w kilkudziesięciu klinikach i nic - nawet najdroższe zabiegi - nie pomagało. Dlaczego więc miałoby mi pomóc coś, co uważałem za modę?

Kiedy ból fizyczny był tak ogromny, że byłbym gotów dać się zasypać mokrą ziemią, jeśli tylko to by pomogło, doszedłem do wniosku, że nie mam nic do stracenia. Psycholog doradził mi, abym spróbował medytacji przez 8 tygodni i niezależnie od okoliczności, nie przerywał ani jednego dnia. Mimo że wydawało mi się to głupie, postanowiłem spróbować. Nie miałem żadnych złudzeń ani nadziei - po prostu to robiłem.

Po 7 tygodniach zacząłem odczuwać różnicę i zmniejszać liczbę tabletek przeciwbólowych. Nie było to łatwe, bo na początku miałem efekty odstawienia, a każdy kolejny dzień był jeszcze gorszy.  Nie trwało, to też kilku dni, ale zaufałem procesowi. W pewnym momencie zredukowałem liczbę Tramalu z pięciu tabletek, które pozwalały mi tylko leżeć bez ruchu w łóżku, czekając na kolejny dzień, do zera.

Oczywiście, dalej biorę leki przeciwbólowe, ale nie są już tak silne. Robiłem to małymi krokami, codziennie modląc się o kolejny dzień bez Tramalu.

Gdy minął tydzień, marzyłem o dwóch tygodniach. Kiedy były dwa tygodnie, marzyłem o nieosiągalnym miesiącu. Każdy z tych dni zapisywałem. Dziś mogę pochwalić się, że mija 868 dzień, odkąd odstawiłem Tramal. 

To nie jest tak, że medytacja całkowicie pozbyła się mojego bólu ani że jest to uniwersalne lekarstwo na wszystkie problemy świata.  Dzięki niej mogę funkcjonować z dużymi ograniczeniami, ale mogę! 

 Korzyści Zdrowotne z Medytacji

Medytacja to praktyka, której celem jest wprowadzenie umysłu w stan głębokiego skupienia, relaksacji i wyciszenia. Wyciszony umysł i ciało wpływają na lepsze samopoczucie. Pomagają nam dostrzec otaczające nas rzeczy w zupełnie innym świetle. Praktyka odbywa się w skupieniu, w miejscu, gdzie czujemy się dobrze, gdzie nikt i nic nam nie przeszkadza.

Jesteśmy świadomi tego, co dzieje się w naszym umyśle, ciele i wokół nas, bez osądzania i oceniania przez siebie i innych.

Badania naukowe, takie jak systematic review and meta-analysis of mindfulness meditation, potwierdzają skuteczność medytacji w terapii poznawczej opartej na uważności. Medytacja może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie nawrotów depresji oraz zmniejszenie skutków starzenia się mózgu.

Medytacja w Leczeniu Przewlekłego Bólu

Ból przewlekły często wiąże się z niemocą, cierpieniem fizycznym, jak i psychicznym. Badania wykazały, że pacjenci stosujący relaksację i medytację uważności znacząco zmniejszyli ból fizyczny, co poprawiło komfort ich życia. Najlepsze wyniki medytacja miała w przypadkach takich jak:

  • Bóle mięśniowo-szkieletowe
  • Choroby nowotworowe
  • Bóle po utracie niektórych organów wskutek interwencji chirurgicznych
  • Stwardnienie rozsiane
  • Choroba Parkinsona

Pacjenci cierpiący na chroniczny ból często nie znajdują zrozumienia, nawet wśród najbliższych. Medytacja może pomóc im zredukować ból, poprawić zdrowie psychiczne i zwiększyć jakość życia.

Jak Medytować: Praktyczne Wskazówki

Myśląc o medytacji, prawdopodobnie masz przed oczami buddyjskiego mnicha, krótko obciętego, ubranego w tradycyjną pomarańczową szatę. Zaryzykuję stwierdzenie, że oczami wyobraźni widzisz, jak siedzi w pozycji kwiatu lotosu, kontemplując bez ruchu przez kilkanaście godzin. Czy udało mi się trafić w "10"?

Taki obraz medytacji pojawia się najczęściej w filmach i mocno zakorzenił się w naszych głowach. Czy to oznacza, że żeby poradzić sobie z chronicznym bólem, musimy wyjechać do dalekiego Tybetu? Niekoniecznie. W rzeczywistości medytacja nie jest ograniczona do jednego stylu ani kultury. Istnieją różne rodzaje medytacji – od medytacji transcendentalnej po medytację zazen.

Możesz zacząć od prostych mantr, aby wprowadzić się w odmienny stan świadomości i lepiej poznać swój umysł.

Medytacja działa poprzez zwiększenie samoświadomości oraz skupienie swojej uwagi na chwili obecnej. Może przynosić ulgę w bólu, redukując stres i zmniejszając skutki starzenia się mózgu. Nie jest konieczne wyjeżdżanie do odległych miejsc, by rozpocząć praktykę. Twoja pierwsza medytacja może odbyć się w dowolnym cichym miejscu, gdzie będziesz mógł skoncentrować się na oddechu. Medytacja przynosi lepsze zrozumienie siebie, kontakt z własną podświadomością a badania kliniczne pokazują, że przynosi korzyści zdrowotne.

Rozwój Medytacji w Polsce

W Polsce coraz więcej osób zaczęło stosować medytację. Medytacja stała się nie tylko modą, jak uważano na początku, ale także ważnym elementem życia codziennego. Medytacja dla mnie jest takim samym rytuałem jak codzienne picie kawy (którą kocham!!!).

Tak samo, jak kawa pomaga mi się rozbudzić i przygotować do całego dnia, tak medytacja pomaga mi się skupić i skoncentrować na sobie. Nie wyobrażam sobie dnia bez tej chwili dla siebie.

W Polsce działa również wiele organizacji, szkół i trenerów, którzy uczestniczą w kursach i szkoleniach z zakresu medytacji. Najczęściej spotykaną formą medytacji na Zachodzie, w tym także w Polsce, jest Mindfulness. Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć to dosłownie, nazwalibyśmy ją Medytacją Uważności.

Mindfulness: Sztuka Uważności

Celem medytacji uważności jest pomóc ludziom stać się bardziej świadomym swoich myśli, emocji i doznań, co może pomóc w poprawie relacji z innymi dzięki empatii, skupieniu i akceptacji.

Jeśli Twoim celem podczas praktyki jest pozbywanie się złych myśli, uspokajanie ich czy tłumienie, to nie jest ona odpowiednia dla Ciebie. Celem Mindfulness nie jest kontrolowanie Twoich myśli. Celem Medytacji Uważności jest niepozwalanie, by Twoje myśli kontrolowały Cię.

Steve Jobs powiedział, że gdy tak po prostu siedzimy i obserwujemy, widzimy, jak niespokojny jest nasz umysł. Jeśli będziemy próbowali go uciszać, to tylko pogorszymy sprawę. W końcu jednak on się uspokoi sam, a my dostrzeżemy subtelniejsze aspekty swoich problemów.

To moment, gdy do głosu dochodzi nasza intuicja, widzimy sprawy jaśniej i jesteśmy obecni w rzeczywistości. 

Medytacja jako Lekarstwo na Bezsenność

Dla wielu osób pierwsze doświadczenia z medytacją wynikały z powodu problemu z zasypianiem. Problem ze snem, a ściślej mówiąc, jego brakiem, dotyczy coraz większej grupy ludzi. Coraz młodsze osoby z powodu stresu spowodowanego między innymi pędem życia, ma problemy z zasypianiem.

Czy zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, że mimo ogromnego zmęczenia oraz późnej pory nie mogłeś zasnąć? Jeśli tak, to nie jesteś w tym odosobniony. Moja pierwsza przygoda z Mindfulness zaczęła się właśnie od problemów ze snem. Byłem tak zmęczony, że usypiałem na stojąco, a mimo to, gdy kładłem się w końcu do łóżka, sen nie przychodził.

Przeszukując Internet w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu, natknąłem się na kanały o tej tematyce (dodatkowo śmieszne psy i kotki). Najbardziej przypadł mi do gustu kanał Małgorzaty Mostowskiej, który bardzo polecam. Gosia swoim ciepłym, kojącym głosem pokazuje techniki relaksacyjne stosowane w medytacji uważności.

Jeśli chcesz sprawdzić skuteczność, polecam skorzystanie z różnych rodzajów materiałów edukacyjnych, w tym książek, kursów lub aplikacji mobilnych. Ważne jest, aby znaleźć sposób, który odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia. Materiały dodatkowe to jedno, ale one nie zastąpią codziennej praktyki. Uważność wymaga określonej dyscypliny i systematyczności, ale już kilka minut dziennie może przynieść pozytywne efekty. 

Program MBSR: Redukcja Stresu za Pomocą Uważności

Najbardziej popularnym programem opartym na Mindfulness jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja Stresu za pomocą Uważności). Jednym z prekursorów Mindfulness jest Jon Kabat-Zinn, który w latach 70. stworzył pierwszą klinikę Redukcji Stresu dla osób cierpiących na chroniczny ból fizyczny i zaburzenia emocjonalne. Klinika powstała na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts w Worcester, USA.

Głównym założeniem treningu uważności jest akceptacja swoich myśli i uczuć. Poprzez medytację doświadczamy tego, co nas otacza w danej chwili. Wszystko, co było, oraz to, co będzie, jest nieistotne. Liczy się tylko tu i teraz.

Program MBSR jest wykorzystywany w ponad 300 klinikach i większości szpitali w Stanach Zjednoczonych. Przez 8 tygodni, bo tyle trwa, uczestnicy uczą się koncentrować na chwili obecnej, pozbywając się automatyzmów i schematów z życia codziennego. Podczas treningu uczymy się akceptacji swoich czynów, bez etykietowania na dobre i złe. Uczymy się odprężać i zauważać, że nie wszystko wymaga naszej reakcji.

Techniki Medytacji dla Początkujących

Trening uważności można praktykować w wielu pozycjach i na różne sposoby. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaką pozycję wybierzemy. Liczy się to, aby było nam wygodnie, ciało było odprężone, a kręgosłup prosty. Najczęściej spotykaną i kojarzoną pozycją jest PADMASANA (pozycja lotosu), w której lewa stopa znajduje się na prawym udzie, a prawa stopa na lewym udzie (jeśli za bardzo skomplikowane, to powtórz jeszcze raz).

Jon Kabat-Zinn w swojej książce "Życie piękna katastrofa" pokazuje, że wybór pozycji nie ma dużego znaczenia. Najważniejsze jest, aby wszystko, co robimy, robić świadomie. Autor opisuje techniki medytacyjne w życiu codziennym, takie jak:

  • Medytacja na leżąco
  • Medytacja podczas spaceru
  • Medytacja podczas jedzenia czekolady (moja ulubiona technika)
  • Medytacja podczas aktywnego słuchania
  • Skanowanie swojego ciała

Podsumowanie: Moje Refleksje na Temat Medytacji

Tak jak wspomniałem na początku, jestem osobą po urazie kręgosłupa. Leczę się od wielu lat z powodu chronicznego bólu. Gdy pierwszy raz usłyszałem o Mindfulness, przyjąłem tę wiedzę z przymrużeniem oka. Byłem sceptyczny i nie miałem żadnych oczekiwań. Mimo początkowego braku wiary spróbowałem. Na początku traktowałem to jako przykry obowiązek i nie widziałem żadnych namacalnych rezultatów poprawy.

Przełom nastąpił po 6 tygodniach. Zacząłem się czuć inaczej, lepiej. Znacząco poprawiła się moja koncentracja, a ból fizyczny zaczął się zmniejszać. Krok po kroku zacząłem zastępować tabletki przeciwbólowe codziennymi medytacjami.

Dziś mogę szczerze powiedzieć, że była to, jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Dzięki Mindfulness ból się zmniejszył, co poprawiło jakość życia mojego i mojej rodziny. 

Jak widzisz, od Twoich myśli sporo zależy. Jeśli zaczniesz świadomie pracować nad tym, co dzieje się w Twojej głowie, sprawisz, że zmieni się także świat wokół Ciebie. Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Cię tym tematem. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz wiedzieć więcej, to wiesz, gdzie mnie szukać. Przygotowanie tego tekstu zajęło mi sporo czasu. Napisz mi, proszę, czy było warto😉

Zobacz także

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco! Otrzymuj najnowsze teksty, unikalne ciekawostki oraz recenzje narzędzi z dziedziny sztucznej inteligencji, wszystko to bez konkretnego harmonogramu, ale zawsze w samą porę!


© 2024 CREATIVE LAB AI

Strona stworzona w Najszybsza.pl