2024-07-31
2024-07-31
2024-07-31
Odkrycie Vantablack otworzyło nowe możliwości między innymi w przemyśle, nauce czy sztuce. Wykorzystanie tego materiału nie ogranicza się jednak tylko do tych dziedzin. W 2019 roku odbyła się premiera specjalnej edycji modelu BMW X6. To był pierwszy w historii pojazd z powłoką, która niemal całkowicie pochłania światło, tworząc efekt dwuwymiarowości. Gdybym przejechał po Sochaczewie takim BMW, to z miejsca dostałbym klucze do ratusza.
Chociaż Vantablack fascynuje wielu, to jego dostępność jest ograniczona. Zawłaszczenie praw do jego wykorzystania w sztuce przez Anisha Kapoora wywołało lekkie wkurzenie innych muzyków, ale o tym później. Oczywiście dochodzi do tego trudność w produkcji i wysoka cena, co czyni VantaBlack towarem luksusowym. Prościej mówiąc, to kolejna rzecz, na którą mnie nie stać.
Za każdym wielkim wynalazkiem stoi firma, która go tworzy, a w przypadku Vantablack to brytyjska firma Surrey NanoSystems. Założona z myślą o przekraczaniu granic możliwości materiałowych. Nie tylko stworzyli najczarniejszy materiał na świecie, ale również przyczynili się do rozwoju technologii, która może znaleźć zastosowanie w wielu branżach.
Anish Kapoor, brytyjski artysta, znany jest ze swojej fascynacji barwami i światłem. Kupił na wyłączność używanie Vantablack w sztuce. To tak jakby Zenon Martyniuk, po wypuszczeniu piosenki "Przez twe oczy, te oczy zielone," zaklepałby sobie kolor zielony.
Po tym, jak Brytyjczyk zgarnął wyłączność na Vantablack, Stuart Semple (Nie wiem, kim są ci ludzie i w jakim klubie grają) nie pozostał dłużny. Wypuścił na rynek najbardziej intensywny róż, który można sobie wyobrazić, i ogłosił, że jest dostępny dla wszystkich oprócz Anisha Kapoora.
To trochę jak w przedszkolu, gdzie jedno dziecko zgarnia wszystkie Power Rangersy, a reszta musi bawić się zabawkami, które zostały. Tylko że tutaj, zamiast klocków, mamy kolory, a zamiast przedszkola... Jeszcze nie dopracowałem tej metafory.
Vantablack to nie tylko najczarniejsza substancja na świecie; to nowe możliwości, jakie otwierają się przed nauką i techniką. Kto wie, może kiedyś każdy z nas będzie miał coś w Vantablack – chociażby czapkę, żeby nie raziło słońce.
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco! Otrzymuj najnowsze teksty, unikalne ciekawostki oraz recenzje narzędzi z dziedziny sztucznej inteligencji, wszystko to bez konkretnego harmonogramu, ale zawsze w samą porę!
© 2024 CREATIVE LAB AI
Strona stworzona w Najszybsza.pl